| Camera | 64MP+2MP+2MP Main, 16MP Font Camera | |
|---|---|---|
| Display | 6.78 Inches AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 13, Funtouch 13 | |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) | |
| RAM | 8GB RAM | |
| Memory | 128GB ROM | |
| Battery | 5000 mAh Non-removable Li-Po Battery |
| Name | Vivo V29 Lite |
|---|---|
| Model | V29 Lite |
| Price | Tk 45,000 |
| Brand | Vivo |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2023, June 02 |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2023, June 15 |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE / 5G |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| Network 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 39, 40, 41 |
| Network 5G | 1, 3, 5, 8, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|
| Display Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 Display |
| Display Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | ~388 ppi density |
| Display Screen Protection | Yes |
| Primary Camera | 64 MP, f/1.8, (wide), PDAF, OIS < br> 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
|---|---|
| Secondary Camera | 16 MP, f/2.5, (wide) |
| Camera Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps < br> 1080p@30/60fps |
| Body Dimensions | 164.3 x 74.8 x 7.9 mm (6.47 x 2.94 x 0.31 in) |
|---|---|
| Body Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Body Build | Glass front, plastic frame, plastic back |
| Body Color | Black, Gold |
| Operating System | Android 13, Funtouch 13 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| GPU | Adreno 619 |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Memory Internal | 128GB ROM |
|---|---|
| Memory External | No |
| Ram | 8GB RAM |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 5000 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | No 24-bit/192kHz audio |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS (L1), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c), GALILEO (E1), QZSS (L1) |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | 120Hz, 1300 nits (peak) |
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 14, ColorOS 14
Battery: Non-removable Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.7 Inches P-OLED Display
Camera: 50MP+13MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) - International
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14
Battery: Non-removable Li-Po 5000 mAh Battery
View Details →
Display: 6.78 Inches LTPO AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP Main, 32MP Front
Chipset: Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
RAM: 8GB, 12GB RAM
OS: Android 14, Realme UI 5.0
Battery: Li-Po 5500 mAh Battery
View Details →
Display: 6.58 Inches IPS LCD Display
Camera: 108MP+5MP+5MP Main, 32MP Front
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 12GB RAM
OS: Android 13
Battery: Non-removable Li-Po 9600 mAh Battery
View Details →
Display: 11.5 Inches 2.2k LCD Display
Camera: 13MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm)
RAM: 8GB RAM
OS: HarmonyOS 3.1
Battery: Li-Po 7700 mAh Battery
View Details →
Display: 6.1 Inches IGZO OLED Display
Camera: 50.3MP+8MP Main, 8MP Front
Chipset: Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
RAM: 6GB RAM
OS: Android 12
Battery: 4570 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB RAM
OS: Android 13, Realme UI 4.0
Battery: 5240 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 6.74 Inches AMOLED Display
Camera: 50MP+8MP+2MP Main, 16MP Front
Chipset: Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM: 12GB, 16GB, 24GB RAM
OS: Android 13, ColorOS 13.1
Battery: 5000 mAh Li-Po Battery
View Details →
Display: 12.7 Inches 3k AMOLED Display
Camera: 8MP Main 13MP Front Camera
Chipset: Mediatek MT6877V Dimensity 7050 (6 nm)
RAM: 4GB RAM
OS: Android 13
Battery: Li-Po 10200 mAh, non-removable Battery
View Details →